Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov (2. časť)

Vydané: 23 minút čítania

Inštitút pracovného práva má povinnosť okrem iného zabezpečiť pri organizačných zmenách zamestnávateľa taký priebeh, aby týmito zmenami nebol poškodený zamestnanec. Téma článku je rozsiahla, preto ju uverejňujeme v dvoch častiach.

 

Povinnosti zamestnávateľa pri organizačných zmenách

Zamestnávateľ (pôvodný a aj preberajúci) je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o:

  • dátume prechodu alebo navrhovanom dátume prechodu,
  • dôvodoch prechodu,
  • pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
  • plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov. Tieto povinnosti sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

Z uvedeného vyplýva, že pôvodný zamestnávateľ oznámi zmenu zamestnávateľa najmenej jeden mesiac predtým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na preberajúceho (nového) zamestnávateľa, a súčasne nový zamestnávateľ oznámi v rovnakej lehote (najmenej jeden mesiac vopred), že sa stane novým zamestnávateľom prevádzaných zamestnancov.

Pri prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu sa zamestnávateľ mení v pracovnej zmluve automaticky, t. j. aj bez dodatku k pracovnej zmluve. Neoddeliteľnou súčasťou pracovnej zmluvy je však „Oznámenie o prechode práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu“.

♦ Príklad č. 3:

Po návrate z rodičovskej dovolenky do práce sa zamestnankyňa dozvedela, že počas rodičovskej dovolenky jej zamestnávateľ predal prevádzkovú časť podniku, kde pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovala. Nový zamestnávateľ, ktorý kúpil túto prevádzkovú časť podniku, tvrdí, že ona nie je jeho zamestnankyňou. Mal zamestnávateľ povinnosť zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke o organizačných zmenách informovať?

Vzhľadom na to, že jedným z dôvodov, kedy dochádza prechodu práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov, je aj predaj časti zamestnávateľa (podniku), práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov (vrátane zamestnancov na rodičovskej dovolenke) prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa. V tejto súvislosti bol zamestnávateľ (pôvodný aj nový) povinný písomne informovať o predaji časti podniku zástupcov zamestnancov, príp. ak u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, tak bol povinný informovať priamo zamestnancov, na ktorých sa organizačná zmena vzťahovala.

Ak si túto povinnosť zamestnávateľ nesplnil, môže mu byť od príslušného inšpektorátu ­práce uložená sankcia za porušenie pra­covnopráv

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu