Podmienky nároku na nemocenské dávky a náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti od 1. 1. 2011

Vydané: 35 minút čítania

Ak osobe, ktorá je sociálne poistená, nemôže plynúť príjem zo zárobkovej činnosti z dôvodu vzniku sociálnych udalostí, ktorými sú dočasná pracovná neschopnosť, starostlivosť o dieťa, blízku osobu alebo narodené dieťa, vzniká jej po splnení určitých podmienok nárok na nemocenskú dávku. Osobe, ktorá je v čase dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnancom, vzniká nárok aj na náhradu príjmu.

Ak osobe, ktorá je sociálne poistená, nemôže plynúť príjem zo zárobkovej činnosti z dôvodu vzniku sociálnych udalostí, ktorými sú dočasná pracovná neschopnosť, starostlivosť o dieťa, blízku osobu alebo narodené dieťa, vzniká za podmienok ustanovených v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) nárok na nemocenskú dávku. Osobe, ktorá je v čase dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnancom, vzniká nárok aj na náhradu príjmu podľa zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o náhrade príjmu“).

Pretože zákon č. 543/2010 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 543/2010 Z. z“) s účinnosťou od 1. 1. 2011 zmenil a doplnil viaceré ustanovenia súvisiace s podmienkami poskytovania nemocenských dávok a náhrady príjmu, zameriame sa v tomto príspevku na aplikáciu týchto zmien v praxi, s cieľom upozorniť na rozdiely v zákone o sociálnom poistení oproti zákonu o náhrade príjmu, pri:

  • určení denného vymeriavacieho základu (ďalej len „DVZ“),
  • určení pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (ďalej len „pravdepodobný DVZ“),
  • posudzovaní rozhodujúceho obdobia.

Podľa právneho stavu platného do 31. 12. 2010 tieto rozdiely neexistovali, zaviedol ich do aplikačnej praxe až zákon č. 543/2010 Z. z. Na účely nemocenských dávok sa posudzuje rozhodujúce obdobie a určuje sa DVZ a pravdepodobný DVZ inak, ako na účely náhrady príjmu.

 

Podmienky nároku na nemocenské dávky od 1. 1. 2011

Zákon o sociálnom poistení ustanovuje podmienky nároku na nemocenské dávky v § 30 až § 58. Nemocenskými dávkami sú:

  • nemocenské,
  • ošetrovné,
  • materské
  • vyrovnávacia dávka.

Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca sú podľa § 30 zákona o sociálnom poistení od 1. 1. 2011 ustanovené takto:

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak:

  1. Splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote a
  2. nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ (VZ) podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1. Toto obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca je, ak:
  • bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon zárobkovej činnosti alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (ďalej len „dočasná PN“),
  • poberá ošetrovné,
  • poberá materské (týka sa to aj poistenca, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará a má nárok na materské).

Zamestnancovi, samostatne zárobkovo činnej osobe (ďalej len „SZČO“) a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe môže vzniknúť nárok na nemocenskú dávku:

  • ak splnil podmienku trvania nemocenského poistenia v období vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky alebo
  • ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikne po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.
 

Ochranná lehota

Od 1. 1. 2011 sa ochranná lehota skrátila zo 42 dnína 7 dní, zvýšila sa iba v prípade poistenkyne, ktorej poistenie zaniklo v období tehotenstva, a to zo 6 na 8 mesiacov. Ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko dní trvalo nemocenské poistenie.

Od 1. 1. 2011 sa ochranná lehota uplatňuje aj pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia, pretože v § 32 zákona o sociálnom poistení sa od 1. 1. 2011 vypustil pôvodný odsek 3, ktorý ustanovoval, že ochranná lehota nevzniká po zániku poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26 zákona o sociálnom poistení. Ochranná lehota sa skončí najneskôr:

  • vznikom nového nemocenského poistenia,
  • vznikom nároku na výplatu starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku (ide o všetkých poberateľov invalidných dôchodkov s poklesom viac ako 40 % aj viac ako 70 %).
Príklad č. 1:
Ak pracovný pomer skončil 31. 12. 2010 a neskôr, ochranná lehota je iba 7 dní v prípade, že toľko dní trvalo zamestnanie.

Ak pracovný pomer trval napríklad od 1. 6. 2011 a skončí 30. 6. 2011, ochranná lehota je 7 dní, začne plynúť od 1. 7. 2011.

 

Základná podmienka nároku na nemocenskú dávku

Základná podmienka nároku na nemocenskú dávku z

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu