Pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím

Vydané: 19 minút čítania

Podpora zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím sa realizuje prostredníctvom opatrení aktívnej politiky trhu práce, definovaných zákonom o službách zamestnanosti. Podľa cit. zákona Úrad práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky poskytuje zamestnávateľovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, príspevok na činnosť pracovného asistenta.

Podpora zamestnanosti občanov so zdravotným postihnutím sa realizuje prostredníctvom opatrení aktívnej politiky trhu práce, definovaných zákonom č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti (Národný projekt II – 2) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 5/2004 Z. z.“).

Podľa § 59 zákona č. 5/2004 Z. z. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny SR (ÚPSVaR SR) poskytuje zamestnávateľovi alebo samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO), ktorá je občanom so zdravotným postihnutím (ZP), príspevok na činnosť pracovného asistenta.

Príspevok na pracovného asistenta možno poskytnúť:

  1. Zamestnávateľovi – pracovný asistent je zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc pri výkone prác a osobných potrieb zamestnancom, ktorí sú občanmi so ZP počas ich pracovného času.
  2. SZČO, ktorá je občanom so ZP na pomoc, súvisiacu s podnikateľskou činnosťou. Pracovný asistent je fyzická osoba, ktorá poskytuje SZČO pomoc pri výkone prác a osobných potrieb na základe zmluvy o poskytovaní pracovnej asistencie, uzatvorenej v zmysle Občianskeho zákonníka.
  3. Občanovi so ZP, ktorý je znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie a ktorý sa zúčastňuje zaškoľovania alebo prípravy na pracovné uplatnenie. Pracovný asistent je zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc takémuto občanovi pri zapracovaní alebo príprave na pracovné uplatnenie a pri vykonávaní osobných potrieb počas tohto času. Zamestnanci cirkvi a náboženských spoločností, vykonávajúci duchovnú činnosť, sa pre účely tohto zákona nepovažujú za zamestnancov.

Príprava na pracovné uplatnenie občana so ZP – podľa ustanovenia § 55a zákona č. 5/2004 Z. z.:

  • Sa vykonáva najmä so zreteľom na jeho zdravotnú spôsobilosť na prácu, pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a na náročnosť pracovnej činnosti, ktorú bude po skončení prípravy na pracovné uplatnenie vykonávať. Na účely tohto zákona príprava na pracovné uplatnenie občana so ZP zahŕňa zaškolenie a prípravu na prácu. Príprava na pracovné uplatnenie občana so ZP trvá najviac šesť mesiacov.
  • Zaškolením sa umožňuje občanovi so ZP, ktorý nie je schopný podrobiť sa sústavnej príprave na povolanie, alebo u ktorého tento spôsob prípravy nie je potrebný, získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti na vykonávanie pracovnej činnosti. Zaškolenie sa spravidla končí záverečnou skúškou.
  • Je príprava, umožňujúca postupné prispôsobovanie sa na výkon práce.

Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie môže byť napr.:

  • občan mladší ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie,
  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu