V súčasnej dobe je možné automobil opodstatnene považovať za neodmysliteľný článok podnikateľskej činnosti. Predstavuje totiž činiteľ, ktorý podnikateľom umožňuje efektívnejšie využívať čas, sprostredkovane môže predstavovať jeden z faktorov vyššej konkurencieschopnosti, čím logicky zvyšuje účinnosť podnikania. V súvislosti s používaním automobilu v podnikateľskej praxi neodlúčiteľne patrí aj návšteva autoservisu, či už vynútená (v dôsledku poruchy, nehody a pod.) alebo plánovaná (servisné prehliadky).
Aspekt DPH
V súvislosti s predmetnou problematikou je namieste pripomenúť dopad režimu DPH tak na odstrániteľné poškodenie ako aj na neodstrániteľné poškodenie automobilu. Vo všeobecnosti platí, že pri neodstrániteľnej škode vzniknutej poškodením resp. zničením automobilu platiteľ DPH nemá daňovú povinnosť ani povinnosť vrátiť v minulosti uplatnený odpočet dane. Výnimkou je však na účely DPH prípad nezákonného odňatia automobilu z dispozície resp. držby platiteľa.
V zásade totiž pri nezákonnom prisvojení si tovaru inou osobou, pri kúpe ktorého alebo jeho súčasti alebo vytvorení ktorého alebo jeho súčasti vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, je platiteľ povinný odviesť daň, ktorú z tohto tovaru odpočítal; výšku dane platiteľ pritom vypočíta rovnako, ako pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“), pričom platiteľ odvedie vypočítanú daň najviac do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil, že mu bol automobil odcudzený. Podľa ustanovenia § 53 ods. 5 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“) v súlade s rozsudkom vo veci C-550/11 PIGI teda existuje povinnosť platiteľa odviesť daň vo výške odpočítanej dane na všetky situácie, keď dochádza k nezákonnému odňatiu tovaru z dispozície/držby platiteľa, čoho následkom je skutočnosť, že platiteľ už nemôže predmetný tovar používať na svoje plnenia na výstupe. V tejto súvislosti sa pojem „krádež“ nahradila pojmom „nezákonné prisvojenie si“, ktorý objektívne odráža neoprávnené prisvojenie si cudzej veci alebo neoprávnené zmocnenie sa cudzej veci.
Pri odstrániteľnom poškodení automobilu sa logicky nevyhnutne stretávame s pojmom „oprava“. Keďže zákon o DPH tento pojem nedefinuje, vychádzajúc z účtovných predpisov možno konštatovať, že opravou sa rozumie súbor takých činností, ktorými sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu. Uvedením do prevádzkyschopného stavu sa pritom rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmen