Uplatňovanie výdavkov

Počet vyhľadaných dokumentov: 4

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 4

Zoradiť podľa:

  • Článek
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej iba „ZDP“) obsahuje definíciu obchodného majetku v ustanovení § 2 písm. m), pričom zaň považuje súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 uvedeného zákona vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa ustanovenia § 6 ods. 11 ZDP. Obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
Vydané: 10. 12. 2024
Môže si zamestnanec zahrnúť do oprávnených výdavkov na rekreáciu aj príplatok za neobsadené lôžko, ak ide na rekreáciu sám a hotel nemá jednoposteľovú izbu?
Vydané: 02. 10. 2024
  • Článek
Zamestnávateľ je podľa § 147 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) povinný v rozsahu svojej pôsobnosti sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a na ten účel vykonávať potrebné opatrenia vrátane zabezpečovania prevencie, potrebných prostriedkov a vhodného systému na riadenie ochrany práce. Zamestnávateľ je povinný zlepšovať úroveň ochrany práce vo všetkých činnostiach a prispôsobovať úroveň ochrany práce meniacim sa skutočnostiam.
Vydané: 02. 06. 2017
  • Článek
Asi najbežnejším prípadom obchodného majetku u podnikateľa je automobil. Ak takýto automobil podnikateľ prenajíma, musí počítať s určitými daňovými obmedzeniami pri jeho odpisovaní, ktoré sú riešené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Rovnako k určitým daňovým obmedzeniam môže prísť aj na strane nájomcu. Najbežnejšie situácie týkajúce sa týchto špecifických daňových úprav budú uvedené v nasledujúcom príspevku.
Vydané: 02. 06. 2017