Daňová kontrola zameraná na DPH (I.)

Vydáno: 20 minút čítania

V tomto čísle časopisu prinášame prvú časť seriálu o daňovej kontrole, v ktorom sa špeciálne zameriame na inštitút daňovej kontroly z hľadiska zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“) a z hľadiska zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“). Uvedieme tiež, aké procesné postupy daňová kontrola následne vyvolá.

Daňová kontrola je jedným z najvýznamnejších inštitútov v rámci správy daní. Daňovou kontrolou všeobecne správca dane, t. j. daňový úrad, zisťuje alebo preveruje skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane podľa osobitných – hmotnoprávnych daňových predpisov, ktorým je aj zákon o DPH.

Najväčší počet daňových kontrol je zameraných na kontrolu DPH, pričom častým impulzom k vykonaniu daňovej kontroly je deklarovanie nadmerného odpočtu platiteľom v daňovom priznaní.

Správca dane môže začať daňovú kontrolu z rôznych dôvodov. Tieto dôvody nie je daňový úrad povinný kontrolovanému podnikateľskému subjektu oznámiť. Metodika a kritériá, na základe ktorých správca dane vyberá daňové subjekty, v ktorých vykoná daňovú kontrolu, nie sú verejné.

Častým dôvodom pre vykonanie daňovej kontroly je podnet orgánov činných v trestnom konaní. Dôvodom na vykonanie daňovej kontroly môžu byť aj zistenia správcu dane získané na základe podaných kontrolných výkazov, miestnych zisťovaní, alebo úkonov vykonaných na základe dožiadaní iných správcov dane, resp. medzinárodných dožiadaní.

Z povahy daňovej kontroly je zrejmé, že ju správca dane vykonáva až po skončení zdaňovacieho obdobia a po termíne na podanie daňového priznania, pretože do tohto termínu môže daňový subjekt podávať opravné daňové priznania.

Daňové úniky ako dôvod daňových kontrol

Daňové úrady venujú zvýšenú pozornosť práve kontrole DPH, pretože z dlhodobého hľadiska sa daňové úniky najčastejšie vyskytujú v súvislosti s DPH.

Daň z pridanej hodnoty svojou konštrukciou, ktorá umožňuje platiteľom deklarujúcim si nadmerný odpočet poukázanie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, vyvoláva a aj do budúcnosti bude vyvolávať snahu o daňové podvody. Najväčšie daňové úniky predstavuje zneužívanie stanovených podmienok na odpočítanie dane. Najrozšírenejšie a hospodársky aj najnebezpečnejšie podvody v rámci členských krajín Európskej únie sú reťazové a kolotočové (karuselové) podvody.

Reťazové podvody

Charakteristickým pre reťazový podvod je, že do obchodu je zapojený reťazec daňových subjektov – platiteľov DPH, ktorý má miestnu príslušnosť rozloženú medzi viacerých správcov dane, jeho členmi môžu byť aj zahraničné daňové subjekty a vždy sa medzi nimi nachádza zmiznutý – nekontraktný subjekt. Ide o subjekt, pre ktorý je charakteristické, že na adrese trvalého pobytu, miesta podnikania alebo na adrese sídla spoločnosti uvedenom v obchodnom registri sa nenachádza,

Související dokumenty

Súvisiace články

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty účinná od 1. januára 2017
Prerušenie výkonu daňovej kontroly z dôvodu realizácie medzinárodnej výmeny informácií - rozsudok SD EÚ
Plnenia použité na svoje dodávky ako platiteľ (§ 49 ods. 2 zákona o DPH)
Dodatočné daňové priznanie k DPH a vysporiadanie vzťahu so štátnym rozpočtom
Daňové priznanie k DPH – komentár
Z rozsudkov Súdneho dvora Európskych spoločenstiev v oblasti dane z pridanej hodnoty
Komentár k novele zákona o DPH (II.)
Reťazové transakcie v roku 2020 (I.)
Reťazové transakcie v roku 2020 (II.)
Nadobudnutie práva nakladať s tovarom ako vlastník pri reťazových obchodoch
Náhrada za zadržanie nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly – zjednocujúce stanovisko Najvyššieho súdu Slovenskej republiky
Vplyv podvodného konania na strane nadobúdateľa na uplatnenie oslobodenia od DPH
Nesprávne uplatnená DPH pri dodaní tovaru v rámci reťazového obchodu
Reťazové a triangulárne obchody
Reklamné predmety a daň z pridanej hodnoty
Úrok z omeškania pri zadržiavaní nadmerného odpočtu počas daňovej kontroly vo vzťahu k sankciám za neposkytnutie súčinnosti pri výkone daňovej kontroly
Reťazové obchody
Uznesenie Súdneho dvora Vikingo. Definitívny koniec konceptu deklarovaného dodávateľa v rozhodovacej praxi na Slovensku?
Intrakomunitárne dodanie v prípade dvoch dodaní a len jednej dopravy

Súvisiace otázky a odpovede

Uplatnenie nároku na nadmerný odpočet v dodatočnom daňovom priznaní
Označenie platby DPH po 1. 1. 2012
Uchovávanie dokladov
Dodatočné daňové priznanie DPH
Registračná povinnosť k DPH
Evidencia registračnou pokladnicou
Zákonná lehota na vydanie rozhodnutia
DPH a spätná oprava zakladu dane - 2.cast
Mimoriadne DP DPH
Lehota na vydanie rozhodnutia
Reťazové obchody - porovnanie legislatívnej právnej úpravy
Reťazové obchody
Rovnaký termín doručenia oznámenia o daňovej kontrole a podania dodatočného daňového priznania
Oneskorená registrácia DPH
Prefakturácia prepravy spojenej s vývozom tovaru
Prenájom obchodných priestorov a DPH
Školenie pre zdaniteľnú osobu z EU.
Prijatie služby vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť a DPH
Náklady na správu pri prenájme bytu a uplatnenie § 22 ods. 3 zákona o DPH
Kladné a záporné položky na faktúre