ESG

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

  • Článek
V poslednom čase sa v súvislosti s ESG a udržateľnosťou podnikania objavuje čoraz viac diskusií o tzv. Omnibus legislatívnom balíčku. Tento návrh Európskej komisie môže významne ovplyvniť spôsob, akým firmy pristupujú k ESG reportingu.
Vydané: 03. 05. 2025
V poslednom čase sa v súvislosti s ESG a udržateľnosťou podnikania objavuje čoraz viac diskusií o tzv. Omnibus legislatívnom balíčku. Tento návrh Európskej komisie môže významne ovplyvniť spôsob, akým firmy pristupujú k ESG reportingu.
Vydané: 15. 04. 2025
Európska komisia predložila návrh na zmiernenie povinností podávať správy o udržateľnosti (tzv. ESG reporting). Balík opatrení Omnibus, prezentovaný ako úľava od administratívnej záťaže, tak vyvolal množstvo otázok, ako bude vyzerať dlhodobé úsilie o zavádzanie ESG štandardov v praxi.
Vydané: 02. 04. 2025
  • Článek
Všetko, čo potrebujete o problematike ESG vedieť budeme postupne uverejňovať na portáli www.dauc.sk. V nasledujúcom príspevku vám formou rozhovoru s odborníčkou na danú oblasť priblížime ďalšie informácie. Ak budete mať otázky, neváhajte nám napísať a poslať do redakcie na adresu daneauctovnictvo@wolterskluwer.com.
Vydané: 01. 04. 2025
  • Článek
Skratka (ESG) označuje environmentálne, sociálne a riadiace faktory, ktoré sú kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť podnikania. Tento prístup presadzuje integráciu ekologických, spoločenských a riadiacich aspektov do podnikových stratégií s cieľom minimalizovať negatívne dopady a podporovať zmysluplné aktivity. 
Vydané: 05. 02. 2025
  • Článek
S účinnosťou od 1. júna 2024 prichádzajú do platnosti zásadné zmeny v zákone č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), ktoré vyplývajú z implementácie Delegovanej smernice Komisie (EÚ) 2023/2775. Táto legislatívna úprava prináša okrem iným zmien, ktoré sú uvedené ďalej v článku, zvýšenie veľkostných kritérií pre mikro, malé, stredné a veľké podniky či skupiny v oblasti celkovej sumy majetku a čistého obratu.
Vydané: 05. 02. 2025
V oznámení z 11. decembra 2019 s názvom „Európska zelená dohoda“ Európska komisia predstavila novú stratégiu rastu, ktorá sa zameriava na riešenie výziev spojených so zmenou klímy a ochranou životného prostredia. Cieľom Európskej zelenej dohody je chrániť, udržiavať a zlepšovať prírodný kapitál, ako aj chrániť zdravie a blaho občanov pred environmentálnymi rizikami a vplyvmi.
Vydané: 20. 01. 2025
Novela sa týka: zákona 609/2007 Z.z., o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z.z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov a zákona 98/2004 Z.z., o spotrebnej dani z minerálneho oleja
Vydané: 31. 10. 2024
Transparentnosť a udržateľnosť sa dnes už skloňuje v každej oblasti. Nebude trvať dlho a problematika ESG sa bude týkať každého podnikateľa. Udržateľnosť už nie je otázkou voľby, ale zásadnou požiadavkou pre dlhodobý úspech a konkurencieschopnosť. Okamžitá adopcia ESG praxí je nevyhnutná, inak vaša firma riskuje stratu relevancie a úspechu.
Vydané: 14. 10. 2024
Ministri životného prostredia EÚ sa stretnú v Luxemburgu 14. 10. 2024, aby schválili závery o pozícii EÚ na účely nadchádzajúcich konferencií OSN o zmene klímy a biodiverzite. Aké sú hlavné body programu uvádzame ďalej v príspevku.
Vydané: 09. 10. 2024
Vláda SR predstavuje návrh zákona na zmenu a doplnenie zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve a ďalších relevantných zákonov s cieľom zapracovať nové požiadavky vyplývajúce zo smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464, známej ako CSRD smernica. Táto smernica sa zameriava na rozšírenie zverejňovania informácií o udržateľnosti pre vybrané účtovné jednotky, vrátane zavedenia európskych štandardov vykazovania informácií o udržateľnosti (ESRS), povinnosti používania jednotného elektronického formátu výročných správ a zahrnutie externého uistenia týchto informácií nezávislou stranou. Zmeny sa tiež dotýkajú prispôsobenia registra účtovných závierok, znižovania administratívnej záťaže a úpravy veľkostných kritérií pre ekonomické subjekty, čím reaguje na rastúci dopyt po transparentnosti a spoľahlivosti v oblasti udržateľnosti podnikov. Návrh má rôzny vplyv na podnikateľské prostredie, rozpočet verejnej správy a informatizáciu spoločnosti, zatiaľ čo sociálne vplyvy a vplyvy na služby verejnej správy pre občana, životné prostredie, manželstvo, rodičovstvo a rodinu sú označené za neužitočné. Návrh je v súlade s ústavným rámcom Slovenskej republiky a právom Európskej únie.
Vydané: 03. 06. 2024
Vybrané banky, združené v Slovenskej bankovej asociácii, budú pri reportovaní udržateľnosti svojich klientov využívať jednotný dotazník. Automatizovaný štruktúrovaný dotazník, ktorý vytvorila Slovenská banková asociácia v spolupráci so spoločnosťou CRIF – Slovak Credit Bureau, bude v štandardizovanej podobe dostupný na platforme Synesgy.
Vydané: 24. 04. 2024
  • Článek
Taxonómia definuje kritériá na určenie, ktoré ekonomické činnosti je možné považovať za environmentálne udržateľné. Môže poslúžiť aj ako nástroj na pochopenie, ako môžu jej činnosti prispieť k udržateľnosti ako aj nástroj na komunikáciu s investormi alebo zákazníkmi.
Vydané: 09. 04. 2024
Daň z príjmov Blíži sa povinnosť každého podnikateľa, podanie daňového priznania. Aké zmeny nastali oproti minulému roku? Čítajte v článku Najvýznamnejšie zmeny v tlačivách daňových priznaní FO za zdaňovacie obdobie roka...
Vydané: 16. 02. 2024
  • Článek
Rada Európskej únie schválila smernicu o vykazovaní informácií o podnikovej udržateľnosti 2022/2464, Corporate Sustainability Reporting Directive (ďalej len "CSRD"), ktorá nadobudla účinnosť 5. januára 2023. Členské štáty EÚ majú povinnosť transponovať nové pravidla do národnej legislatívy do 6. júla 2024.
Vydané: 09. 02. 2024
Európska zelená dohoda (European Green Deal) je prvou prioritou súčasnej Európskej komisie pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyen. Predstavuje plán Európskej komisie na zelenú transformáciu hospodárstva Európskej únie v záujme udržateľnej budúcnosti.
Vydané: 30. 01. 2024
  • Článek
V súčasnej dobe, keď udržateľnosť a sociálna zodpovednosť získavajú na význame, vykazovanie nefinančných informácií umožňuje podnikom posunúť sa za rámec tradičného merania výkonnosti a zohľadniť ich prínos pre spoločnosť ako celok. Tento vývoj reflektuje narastajúcu potrebu podnikov integrovať svoje obchodné ciele s hodnotami, ktoré sú v súlade s udržateľným rozvojom a etickými normami. V tomto kontexte je účtovníctvo, ktorého súčasťou sú výročné správy, stále viac vnímané ako nástroj na vykreslenie integrálneho obrazu podniku, ktorý nie je obmedzený iba na finančné ukazovatele. Tento článok sa bude venovať významu a dôvodom pre zahrnutie nefinančných informácií do výročných správ a ich vplyvu na transparentnosť, dôveryhodnosť a udržateľný rozvoj podnikov v súčasnom podnikateľskom prostredí.
  • Článek
Zameranie tohto príspevku sa orientuje na aktuálne výzvy vo vykazovaní podnikateľov v blízkej dobe. Východiskom je novoprijatá smernicu EÚ v oblasti podnikového vykazovania udržateľnosti CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive (t.j. Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464zo 14. decembra 2022, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 537/2014, smernica 2004/109/ES, smernica 2006/43/ESa smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o vykazovanie informácií o udržateľnosti podnikov;  https://eur-lex.europa.eu/legal content/EN/TXT/?uri=CELEX:32022L2464) Smernica bola prijatá v decembri 2022 a je účinná od 5. januára 2023 v európskom priestore.
V uplynulých dvoch rokoch mnohé krajiny podnikli kroky správnym smerom k čistým nulovým emisiám, no väčšina z nich má pred sebou ešte dlhú cestu - poukázala na to správa KPMG Net Zero Readiness Report.
Vydané: 03. 01. 2024
  • Článek
Prečo sa oplatí okrem zisku brať do úvahy aj životné prostredie a spoločenskú zodpovednosť?
Vydané: 09. 12. 2023