Odložená daň
Počet vyhľadaných dokumentov: 14
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 14
Zoradiť podľa:
- Článek
Každá účtovná jednotka, ktorá vedie účtovníctvo je povinná zostaviť aj účtovnú závierku, čo vyplýva z § 6 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Účtovnú závierku zostavuje vždy, keď uzavrie účtovné knihy. Ak účtovné knihy uzavrie k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch zostavuje účtovnú závierku mimoriadnu. Priebežná účtovná závierka sa zostavuje v prípadoch, ak to vyžaduje osobitný predpis.
Aký je rozdieľ medzi "odložená daňová povinnosť" a "samozdanenie" a na ktorých riadkoch DPH sa uvádzajú?
- Článek
HARUMOVÁ, Anna. The economic function of deferred taxes. 1st ed.
Newcastle upon Tyne : Cambridge Scholars Publishing, 2016. 123 s. ISBN 1-4438-1708-2.
Pri rozdielnej sume účtovných a daňových odpisov sme povinní účtovať o odloženej dani? Ak áno, na základe ktorého predpisu? Ak odloženú daň v plusovej, resp. mínusovej sume zaúčtujeme na účet 592, sme ďalej povinní účtovať o odloženej dani aj z rozdielu zostatkovej daňovej a zostatkovej účtovnej hodnoty majetku? Toto sa nám zdá byť duplicitné, napriek tomu audítor toto vyžaduje. Ak to je nutné, tak by som Vás poprosila o navigáciu, kde túto skutočnosť vyžaduje zákon?
- Článek
Ministerstvo financií Slovenskej republiky na základe ustanovenia § 7 a 37 zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v z. n. p. a § 160 ods. 2 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti so zmenou sadzby dane z príjmov pre právnické osoby podľa § 15 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. a v záujme zabezpečenia rovnakého prístupu v účtovnej závierke pre účtovné jednotky, ktorých účtovné obdobie skončilo do 30. novembra 2012 a účtovné jednotky, ktorých účtovné obdobie skončilo k 31. decembru 2012, vydáva toto usmernenie:
- Článek
Odložená daň z príjmov predstavuje v účtovníctve nástroj na zaúčtovanie daňových dôsledkov tých transakcií, ktoré boli predmetom účtovníctva, ale z pohľadu zákona o dani z príjmov budú súčasťou základu dane z príjmov v niektorom z nasledujúcich účtovných období.
Spoločnosť obstarala fotovoltaickú elektráreň (FTVE) formou lízingu a čiastočne z vlastných zdrojov. Na aký účet možno zaradiť FTVE a do akej odpisovej skupiny patrí FTVE? Ako daňovo a účtovné odpisovať tento dlhodobý majetok, keď časť bola obstaraná na lízing a časť z vlastných zdrojov. Treba každú časť elektrárne zaradiť samostatne a odpisovať podľa zákona, t.j. lízing odpisovať ako prenajatý majetok a časť obstaranú z vlastných zdrojov odpisovať ako vlastný majetok?
- Článek
V priebehu roka 2010 boli účtovné predpisy novelizované viackrát. Autor sa v článku podrobne venuje novelám Postupov účtovania v podvojnom účtovníctve a zákonu o účtovníctve s uvedením stavu pred a po novele.
- Článek
Rozdiel medzi uznaným ocenením vecného vkladu pri jeho vložení do obchodnej spoločnosti alebo družstva a účtovným ocenením u vkladateľa sa do 31. 12. 2009 účtoval u vkladateľa na účet 415 – Oceňovacie rozdiely z kapitálových účastín. Prijímateľ vkladu (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, verejná obchodná spoločnosť, komanditná spoločnosť, družstvo) prijatý majetok ocenil v účtovníctve v uznanej hodnote vecného vkladu stanovenej súdnym znalcom, z ktorej vykonával účtovné odpisy. Na daňové účely však mohol ako vstupnú cenu pre daňové odpisy použiť len ocenenie v účtovníctve vkladateľa. Vznikal tak rozdiel medzi účtovnou hodnotou majetku a daňovou základňou majetku, ku ktorému sa vyčíslil odložený daňový záväzok, ktorý sa postupne znižuje, až do úplného vyradenia majetku z používania (čo môže byť aj po 31. 12. 2009).
- Článek
Výpočet odloženej dane z príjmov je jednou z uzávierkových prác, ktorou sa musí podnikateľská účtovná jednotka zaoberať pred jej zaúčtovaním a vykázaním v účtovnej závierke. Po zavedení eura sa všetky skutočnosti, teda aj odložená daň z príjmov, účtujú a vykazujú v mene euro. Jednoduchý návod ako postupovať ponúka príspevok autorky.
- Článek
Daň z príjmov je súčasťou nákladov účtovnej jednotky (ÚJ) a ako každý iný náklad (napr. spotreba materiálu, mzdové náklady, odpisy dlhodobého majetku a ostatné nákladové druhy, o ktorých sa účtuje na účtoch účtovej triedy 5 – Náklady) priamo ovplyvňuje výšku výsledku hospodárenia (VH) po zdanení daňou z príjmov. Tento náklad nie je uznaný za daňový výdavok podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP”), t. j. nie je uznaný za náklad (výdavok) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Daň z príjmov nemožno považovať za súčasť rozdelenia VH; vypočíta sa zo základu dane z príjmov, pričom východiskové údaje sa preukázateľne zisťujú z účtovníctva ÚJ. S daňou z príjmov sa stretávame v dvoch podobách – ako so splatnou daňou z príjmov a s odloženou daňou z príjmov.
- Článek
Celkovú výšku výsledku hospodárenia výrazným spôsobom ovplyvňuje daň z príjmov, ktorá je súčasťou nákladov podniku. Daň z príjmov tvorí splatná daň z príjmov a odložená daň z príjmov. Daň z príjmov ovplyvňuje výsledok hospodárenia po zdanení, t. j. čistý zisk (príp. stratu), ktorý je určený aj na rozdelenie medzi vlastníkov (akcionárov) formou podielu na zisku, dividend.
- Článek
Účtovné uzavieranie roka je proces, ktorý zahŕňa celý rad činností nadväzujúcich na seba, počnúc inventarizáciou všetkého majetku a záväzkov a končiac zostavením účtovnej závierky v podobe dokumentov stanovených v § 17 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. Zdrojom údajov na stanovenie výkazov účtovnej závierky sú uzavreté účtovné knihy. Ich predpokladom je zaúčtovanie tzv. uzávierkových účtovných operácií, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou procesu uzavierania jedného účtovného obdobia. V sústave podvojného účtovníctva (PÚ) je potrebné realizovať pred zostavovaním účtovnej závierky účtovanie množstva rôznych, najmä nefinančných účtovných prípadov.
- Článek
Opatrením MF SR č. MF/26670/2005-74 zo 14. 12. 2005, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) a ktorým sa dopĺňa opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (uverejnené vo FS č. 11/2005) boli novelizované Postupy účtovania v PÚ pre podnikateľov.