Zdaňovanie príjmov z digitálnych služieb a digitálnych platforiem

Vydáno: 24 minút čítania
Digitálne platformy a digitálne služby za posledné desaťročie transformovali globálne hospodárstvo. V súčasnosti čelia daňovým výzvam, ktoré pre tradičné podniky neboli aktuálne. Charakter digitálnych služieb, založený na cezhraničných transakciách, neustále kladie otázky, či sú existujúce daňové systémy schopné efektívne zdaňovať ich príjmy.
Práve z tohto dôvodu vznikla potreba prispôsobiť daňové zákony jednotlivých štátov tak, aby zohľadňovali jedinečné vlastnosti digitálneho podnikania. Cieľom tohto článku je poskytnúť komplexný prehľad právnych a ekonomických aspektov zdaňovania príjmov digitálnych služieb a digitálnych platforiem a predstaviť aktuálne európske smernice a iniciatívy zamerané na reguláciu tejto oblasti.
V článku sa budeme zaoberať problematikou zdaňovania príjmov generovaných digitálnymi platformami a službami. Najprv predstavíme právny a ekonomický rámec, ktorý definuje základné pojmy a koncepty súvisiace s príjmami z digitálnych platforiem a služieb. Následne predstavíme niektoré druhy digitálnych platforiem, ich úskalia a právne a ekonomické špecifiká s ohľadom na ich zdaňovanie. V závere sa zameriame na úvahy o tom, ako sa môže zdaňovanie digitálnych príjmov vyvíjať v budúcnosti v kontexte stále sa meniaceho digitálneho prostredia.
Digitálne služby
zahŕňajú širokú škálu aktivít, ktoré sú poskytované prostredníctvom digitálnych technológií, najmä internetu. Môže ísť o streamovanie obsahu, reklamy, poskytovanie cloudových služieb alebo sprostredkovanie online nákupov. Základným znakom digitálnych služieb je ich „nehmotná“ povaha - dodávajú sa na diaľku, často bez priamej prítomnosti poskytovateľa v krajine používateľa. Digitálne platformy, ako sú Google, Amazon, Facebook alebo Uber, poskytujú infraštruktúru pre transakcie medzi používateľmi a predajcami alebo pre priame poskytovanie služieb.
Pojem „digitálna služba“ aktuálne nemá v slovenskom právnom poriadku jednotnú legálnu definíciu. Napriek častému využívaniu tohto pojmu v praxi a jeho významu pre oblasti ako dane, DPH či spotrebiteľské právo, zatiaľ neexistuje zákonom stanovené vymedzenie, ktoré by ho presne definovalo. V zákone č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) sa spomínajú „elektronicky poskytované služby“ v ustanovení § 16 ods. 14, ktoré sa používajú na účely DPH a zahŕňajú online prístup k obsahu a digitálnym produktom bez potreby ľudskej intervencie. Tento termín však nezahŕňa celú šírku digitálnych služieb a nevyjadruje ich jednotne pre všetky právne oblasti. Nedostatok jednotnej definície spôsobuje nejasnosti pri aplikácii právnych predpisov a obmedzuje efektívne zdaňovanie a reguláciu digitálneho trhu.
-
Online trhoviská:
Platformy, ktoré umožňujú spotrebiteľom alebo podnikateľom uzatvárať online kúpne zmluvy alebo zmluvy o službách s podnikateľmi prostredníctvom webového sídla online trhoviska, poprípade na webovom sídle podnikateľa, ktorý využíva počítačové služby poskytovaného online trhoviskom.
-
Internetové vyhľadávače:
Služby, ktoré umožňujú vyhľadávať informácie na internete v konkrétnom jazyku o akejkoľvek téme na základe konkrétneho alebo obdobného kľúčového slova, vety, poprípade iných údajov. Výsledkom sú následne hypertextové okná - linky, ktorými je možné požadov

Související dokumenty

Súvisiace články

Registračná povinnosť fyzickej osoby pre daň z príjmov
Cezhraničné zmluvné záväzky
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh u právnických osôb (II.)
Postúpenie, vklad a vyradenie pohľadávky
Zdaňovanie príjmov po úmrtí fyzickej osoby
Využívanie obchodného majetku v súvislosti s podnikaním fyzickej osoby v nadväznosti na uplatňovanie daňových výdavkov
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Stanovenie základu dane podnikateľa – fyzickej osoby účtujúcej v jednoduchom účtovníctve za rok 2007
Niektoré druhy výdavkov z pohľadu dane z príjmov fyzických osôb
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005
Vykonávanie živnosti popri zamestnaní z daňového hľadiska
Internetové stránky z účtovného a daňového hľadiska
Konanie obchodných spoločností
Daňové dôsledky nepeňažných vkladov individuálneho majetku fyzických osôb
Daňový bonus v praxi v roku 2020
Osobná spotreba podnikateľa v jednoduchom účtovníctve
Stavebné subdodávateľské práce
Účtovná závierka podnikateľov v podvojnom účtovníctve za rok 2020
Prijatý dar v spoločnosti s ručením obmedzeným

Súvisiace otázky a odpovede

Tréner vo fitnes a kulturistike
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Výber dividend
Oprávnenie na podnikanie
Technické zhodnotenie nehmotného majetku
Podnikanie na základe združenia bez právnej subjektivity
Spevák, s.r.o. a daň z príjmov
Podnikateľská činnosť mesta
Koncoročný koncert ZUŠ - vstupné
Zdaňovanie príjmov
SZČO a nárok na daňový bonus
Príjem zo zahraničia a uplatnenie daňového bonusu
Zdaňovanie príjmu zo zahraničia
Postup pri zrušení živnosti
Príjmy občianskeho združenia
Predaj nehnuteľnosti neziskovou organizáciou
Doplatok za energiu
Invalidný dôchodca a nárok na daňový bonus
Zamestnanec popri živnosti
Zníženie základu dane pri skončení podnikania

Súvisiace predpisy

Zákon NR SR č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty
Zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, v znení neskorších predpisov
Zákon č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov