Miesto dodania a nadobudnutia tovaru (I.)

Vydané: 29 minút čítania

Správne uplatnenie princípov určenia miesta dodania a nadobudnutia tovaru má zásadný význam pri uplatnení dane z pridanej hodnoty. Z článku sa dozviete, ako treba postupovať pri určení miesta dodania tovaru v rôznych situáciách.

Pre správne uplatnenie dane z pridanej hodnoty má zásadný význam určenie miesta zdaniteľného obchodu. Podľa toho, kde sa nachádza miesto dodania alebo miesto nadobudnutia tovaru, sa určí, či zdaniteľný obchod:

  • je predmetom dane v SR, t. j. či DPH bude odvedená do slovenského štátneho rozpočtu, alebo či
  • je predmetom dane v inom členskom štátu EÚ, t. j. či bude DPH odvedená do štátneho rozpočtu iného členského štátu, alebo
  • nie je predmetom dane v žiadnom z členských štátov EÚ.

Princípy určenia miesta dodania tovaru a miesta nadobudnutia tovaru podľa smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme DPH (ďalej len „DPH smernica“), hlava V, kapitola 1 a 2, boli transponované do zákonov o DPH všetkých členských štátov EÚ. V slovenskom zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) je určenie miesta dodania tovaru upravené v ustanoveniach § 13 a § 14, určenie miesta nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je predmetom úpravy v § 17.

Pod intrakomunitárnym obcho­dom sa rozumie tovarový obchod medzi osobami identifikovanými pre DPH v rôznych členských štátoch EÚ, pričom na strane dodávateľa ­dochádza k intrakomunitárnemu dodaniu tovaru (miesto dodania tovaru je v členskom štáte dodávateľa), ktoré je oslobodené od dane, a na strane odberateľa dochádza k intrakomunitárnemu nadobudnutiu tovaru (miesto nadobudnutia tovaru je v členskom štáte odberateľa), ktoré je zdaňované.

V systéme uplatňovania DPH v členských štátoch EÚ platí základný princíp výberu dane z pridanej hodnoty členským štátom určenia. Tento princíp zdaňovania tovaru v štáte určenia sa uplatňuje pri splnení určitých podmienok a znamená zdanenie tovaru v tom členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru.

 

Miesto dodania tovaru

Určenie miesta dodania tovaru závisí od spôsobu, akým je tovar dodávaný kupujúcemu. V prípade, ak dodanie tovaru nie je spojené s jeho prepravou, alebo odoslaním, ale kupujúci si ho prevezme priamo u predávajúceho, miesto dodania tovaru podľa § 13 ods. 1 písm. c) zákona o DPH je to miesto, kde došlo k prevzatiu tovaru kupujúcim.

Na účely DPH je tovarom v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH aj nehnuteľnosť. Pri prevode nehnuteľnosti je potom miestom dodania štát, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza.

♦ Príklad č. 1:

Predaj nehnuteľnosti

Český podnikateľ predá slovenskému podnikateľovi nehnuteľnosť nachádzajúcu sa v ČR. Ako sa určí miesto dodania nehnuteľnosti?

Miestom dodania tovaru (nehnuteľnosti) je miesto, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza, t. j. v ČR.

Ak je dodanie tovaru spojené s jeho odoslaním, alebo prepravou, podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o DPH miestom dodania tovaru je to miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa preprava alebo odosielanie začína uskutočňovať.

♦ Príklad č. 2:

Predaj tovaru s prepravou

Predávajúci z Bratislavy uskutočňuje dodanie tovaru podnikateľovi do Rakúska prostredníctvom železničnej dopravy. Kde bude miesto dodania tovaru?

Miestom dodania tovaru je SR, lebo pri dodaní tovaru spojenom s prepravou je miestom dodania miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa preprava alebo odosielanie začína uskutočňovať. Z uvedeného dôvodu dodanie tovaru bude predm

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu