Cieľom článku je všeobecne vymedziť orgán verejnej správy ako zdaniteľnú osobu podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), určiť základnú podmienku uplatnenia jeho práva na odpočítanie DPH a situáciu ilustrovať na príkladoch.
Daň z pridanej hodnoty (ďalej len "DPH") je svojou podstatou všeobecnou nepriamou daňou spotrebného charakteru. Je viacstupňová a vyberá sa v každej fáze výroby a distribúcie. V závere zaťažuje konečnú spotrebu. Mechanizmus DPH je v podmienkach Slovenskej republiky upravený zákonom o DPH, ktorý vychádza z legislatívy Európskej únie (EÚ) v danej oblasti. Pri posudzovaní konania vo verejnom záujme treba vychádzať zo skutočností, že hlavné činnosti sú zamerané predovšetkým na plnenie úloh štátu alebo úloh územnej samosprávy. Orgány verejnej správy konajú vo verejnom záujme, resp. prijímateľom ich činností je vo všeobecnosti verejnosť. Orgány verejnej správy nie sú zdaniteľnými osobami na účely DPH, ak konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti. Existujú však výnimky z tohto všeobecného pravidla, ktoré treba osobitne skúmať v každom a konkrétnom zdaniteľnom obchode.
Ak orgán verejnej správy, ktorý je zdaniteľnou osobou a platiteľom DPH, obstaráva procesom verejného obstarávania tovary alebo služby, má povinnosť skúmať, či toto obstarávanie súvisí s činnosťou, na základe ktorej sa stal zdaniteľnou osobou, resp. platiteľom DPH podľa zákona o DPH. Táto skutočnosť má následne vplyv na právo na odpočítanie DPH.