Škola jednoduchého účtovníctva (II.) Vybrané okruhy účtovania

Vydané: 23 minút čítania

V ďalšej časti seriálu sa budeme zaoberať majetkom vo vlastníctve aj prenajatým majetkom, ktorý podnikatelia najčastejšie využívajú pri svojich podnikateľských aktivitách.

V ďalšej časti seriálu sa budeme zaoberať majetkom vo vlastníctve aj prenajatým majetkom, ktorý podnikatelia najčastejšie využívajú pri svojich podnikateľských aktivitách.

 
 

Preradenie hmotného majetku z osobného používania do podnikania

Spôsob preradenia majetku (hmotného aj nehmotného) z osobného užívania do obchodného majetku upravuje § 24 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), v zmysle ktorého pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, podnikateľ ho odpisuje ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny. Vstupnou cenou podľa § 25 ods. 1 ZDP sa rozumie obstarávacia cena (cena, za ktorú bol majetok obstaraný spolu s nákladmi súvisiacimi s jeho obstaraním, napr. obstaranie majetku kúpou) alebo suma vo výške vlastných nákladov (súhrn priamych aj nepriamych nákladov vynaložených na vytvorenie majetku) alebo reprodukčná obstarávacia cena (cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje) zistená podľa osobitných predpisov.
 
V praxi podnikateľ bude postupovať tak, že v roku, v ktorom začne majetok využívať na podnikateľské účely, zaradí ho do svojho obchodného majetku a bude uplatňovať odpisy zo vstupnej ceny ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako keby bol tento majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania, počnúc rokom jeho obstarania.
Podnikateľ môže osobný majetok preradiť do obchodného majetku, následne o ňom účtovať a odpisovať ho iba za predpokladu, že môže príslušnými dokladmi doložiť jeho vstupnú cenu. Najbežnejším obstaraním majetku je kúpa, pričom dokladom o obstaraní môže byť napríklad faktúra a kúpno-predajná zmluva spolu s dokladom o úhrade, či už v hotovosti alebo bankovým prevodom.
 
Príklad č. 1:
Podnikateľ p. Jakub začal odo dňa 1. 7. 2006 podnikať ako fyzická osoba (FO). Účtovať bude v jednoduchom účtovníctve (JÚ). Rozhodol sa, že osobný počítač s príslušenstvom, ktorý zakúpil v predchádzajúcom roku (6. 9. 2005) v celkovej hodnote 47 200 Sk (jeho obstaranie má doložené faktúrou spolu s dokladom o úhrade v hotovosti,) preradí do obchodného majetku k 1. 8. 2006.
 
Aby podnikateľ p. Jakub dodržal ustanovenie § 24 ods. 5 ZDP, bude postupovať takto:
  • počítač na účely účtovníctva ocení reprodukčnou obstarávacou cenou (ROC) podľa § 25 ods. 1 písm. d) bod 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“); na základe predajných cien porovnateľných výrobkov v čase preradenia do obchodného majetku stanoví ROC na 35 400 Sk (vychádza z faktúry a použije daňovú zostatkovú cenu),
  • vstupnú cenu počítača na daňové účely určí podľa § 24 ods. 5 ZDP s tým, že vstupná cena sa rovná obstarávacej cene vo výške 47 200 Sk,
  • ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny počítača a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú skupinu, to bude odpisová skupina 1 s dobou odpisovania 4 roky (pozri ustanovenie § 26 ods. 1 ZDP).
 
Výpočet daňových odpisov:
Rok
Ročný odpis
Výška ročného odpisu
podľa § 27 ZDP
Odpis daňovo uznaný
Daňová zostatková cena
2005
  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu