Skončenie živnostenského podnikania v podvojnom účtovníctve

Vydané: 23 minút čítania

Pri vysporiadavaní sa s ukončením podnikateľskej činnosti je potrebné realizovať množstvo krokov a splniť množstvo povinností, a to z pohľadu právneho, ako aj z pohľadu daňového a účtovného. Z tohto vplýva, že je potrebné zohľadňovať viacero právnych predpisov. Ide najmä o zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z. n. p., zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p., zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p., zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p., ako aj zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. a príslušné postupy účtovania.


Pri vysporiadavaní sa s ukončením podnikateľskej činnosti je potrebné realizovať množstvo krokov a splniť množstvo povinností, a to z pohľadu právneho, ako aj z pohľadu daňového a účtovného. Z tohto vplýva, že je potrebné zohľadňovať viacero právnych predpisov. Ide najmä o zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z. n. p. (ďalej len „živnostenský zákon“), zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p., zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní a poplatkov“), ako aj zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) a príslušné postupy účtovania.
 
Skončenie podnikania živnostníka možno stotožniť so zánikom jeho živnostenského oprávnenia. K zániku živnostenského oprávnenia môže podľa § 57 živnostenského zákona dôjsť zo zákona alebo na základe rozhodnutia živnostenského úradu. Úprava zániku živnostenského oprávnenia sa vzťahuje rovnako na všetky živnosti a pre všetky osoby.
 
Živnostenské oprávnenie zaniká zo zákona:
  • smrťou fyzickej osoby, pokiaľ v živnosti nepokračujú dedičia alebo správca dedičstva,
  • uplynutím času, ak živnostenské oprávnenie bolo vydané na určitý čas,
  • rozhodnutím živnostenského úradu o zrušení živnostenského oprávnenia,
  • ak osobe s povoleným dlhodobým alebo trvalým pobytom uplynie lehota platnosti povolenia, alebo mu orgány cudzineckej polície zrušia povolenie na pobyt,
  • ak u ohlasovacích – remeselných, viazaných, resp. voľných živností podnikateľ podá oznámenie o ukončení podnikania (ak nie je v oznámení uvedený neskorší deň, živnostenské oprávnenie zanikne dňom doručenia oznámenia živnostenskému úradu, pričom takýto podnet nie je možné vziať späť; v súlade s ústavným právom slobody podnikania teda živnostenský úrad nerozhoduje v správnom konaní začatom na podnet podnikateľa).
Živnostenské oprávnenie je živnostenský úrad povinný zrušiť svojím rozhodnutím (k zániku oprávnenia dochádza dňom právoplatnosti rozhodnutia o jeho zrušení) v prípadoch:
  • ak podnikateľ – fyzická osoba prestane spĺňať všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, a to spôsobilosť na právne úkony, resp. bezúhonnosť (neplatí to v prípade spôsobilosti na právne úkony, ak bol ustanovený zodpovedný zástupca),
  • ak nastanú prekážky uvedené v § 8 ods. 1 až 3 živnostenského zákona (t. j. bol ukončený konkurz na majetok podnikateľa, resp. voči podnikateľovi sa navrhlo vyhlásenie konkurzu, avšak návrh bol zamietnutý pre nedostatok majetku postačujúceho aspoň na úhradu trov konania – na tieto prekážky sa neprihliada, ak došlo ku konkurzu alebo k nútenému vyrovnaniu v dôsledku úpadku alebo trestného činu tretej osoby),
  • ak podnikateľ vykonávajúci koncesovanú živnosť požiada o jej zrušenie,
  • ak podnikateľ pri prevádzkovaní živnosti poruší podmienky alebo povinnosti, ktoré sú považované za osobitne závažné.
Živnostenské oprávnenie môže živnostenský úrad na základe vlastného rozhodnutia alebo z iného podnetu, ktorý môže urobiť ktokoľvek, zrušiť svojím rozhodnutím (k zániku oprávnenia dochádza dňom právoplatnosti rozhodnutia o jeho zrušení) v prípadoch:
  • ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť v lehote dlhšej ako dva roky od vydania živnostenského listu alebo koncesnej listiny,
  • ak podnikateľ závažným spôsobom porušuje podmienky ustanovené koncesnou listinou, živnostenským zákonom alebo inými osobitnými predpismi (v tomto prípade môže živnostenský úrad prevádzkovanie živnosti aj pozastaviť).


Účtovné hľadisko skonč

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu