V ustanovení § 66 ods. 2 zákona o DPH je určené, kedy má obchodník možnosť uplatniť osobitnú úpravu. Ide o prípady, ak tovary podliehajúce osobitnej úprave boli obchodníkovi dodané na území Európskej únie:
- osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte, napr. ak predávajúcim bola súkromná osoba, zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane podľa zákona o DPH, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,
- osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 zákona o DPH alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte [článok 136 písm. a) a b) Smernice o DPH] z dôvodu jeho používania výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH (alebo podľa obdobných ustanovení v zákone o DPH v inom členskom štáte). U obchodníka v prípade kúpy takéhoto tovaru z iného členského štátu dochádza k nadobudnutiu tovaru oslobodeného od dane podľa § 44 písm. a) zákona o DPH a následný predaj takéhoto tovaru podlieha osobitnému režimu podľa § 66 zákona o DPH,
- iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo obdobnej úpravy v zákone o DPH platnom v inom členskom štáte. 4 V § 66 ods. 5 zákona o DPH je obchodníkom daná možnosť rozhodnúť sa pre uplatňovanie osobitnej úpravy aj pri iných dodaniach, ako je vymenované v § 66 ods. 2 zákona o DPH.
Ide o dodania:
- - umeleckých diel, zberateľských predmetov a starožitností, ktoré doviezol,
- - umeleckých diel, ktoré mu dodal autor umeleckého diela alebo jeho právny nástupca.
Ak sa obchodník pre osobitnú úpravu uplatňovania dane pri tovaroch uvedených v odseku 5 rozhodne, je povinný tento postup uplatňovať najmenej dva kalendárne roky. Podstata uplatňovania osobitnej úpravy pri dodaní tovarov vymedzených v § 66 zákona o DPH je v tom, že základom dane pri predaji je len kladný rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou znížený o daň, pričom obchodník nemá nárok na odpočítanie dane voči nemu uplatnenej, resp. dane pri dovoze tovarov.
Osobitnú úpravu uplatňovania dane pri použitom tovare nie je možné použiť napríklad v týchto prípadoch:
- pri kúpe použitého tovaru od platiteľa dane v prípade, ak táto osoba uplatnila voči obchodníkovi daň;
- pri kúpe použitého tovaru z iného členského štátu od osoby identifikovanej pre daň, ak táto osoba použila bežný režim (t. j. dodala použitý tovar s oslobodením od dane podľa obdobného ustanovenia ako je § 43 zákona o DPH);
- pri dovoze použitého tovaru. Ustanovenie § 66 ods. 5 zákona o DPH umožňuje obchodníkovi rozhodnúť sa pri dodaní umeleckých diel, zberateľských predmetov a starožitností, ktoré doviezol, pre využitie osobitnej úpravy, avšak v prípade dovozu použitého tovaru nemá obchodník takúto možnosť. V prípade dovozu použitého tovaru bude pri predaji použitého tovaru obchodník postupovať podľa bežného režimu uplatňovania dane;
- pri kúpe použitého dopravného prostriedku z iného členského štátu, ktorý podľa § 11 ods. 12 zákona o DPH spĺňa definíciu nového dopravného prostriedku . Vo vyššie uvedených prípadoch bude pri predaji použitého tovaru obchodník uplatňovať bežný režim dane.
Podľa judikatúry SD EÚ C-203/10 Auto Nikolovi OOD sa článok 314 smernice o DPH má vykladať tak, že úprava zdaňovania prirážky nie je uplatniteľná na dodania tovarov, akými sú použité diely motorových vozidiel, ktoré zdaniteľný obchodník sám doviezol do Európskej únie a ktoré podliehajú všeobecnej úprave dane z pridanej hodnoty. V predmetnom rozsudku SD EÚ uviedol, že je dôležité rozlišovať pojmy „dodanie tovaru“ a „dovoz tovaru“ do Únie z tretích krajín. Osobitná úprava sa nemôže vzťahovať na tovar, ktorý zdaniteľný obchodník sám doviezol do Únie z tretích krajín. V bode 49 predmetného rozsudku SD EÚ uvádza, že ak zdaniteľný obchodník na účely zdaniteľných transakcií ďalej predáva tovar, akým je tovar vo veci samej, ktorý sám doviezol ako tovar podliehajúci všeobecnej úprave DPH do členského štátu, v ktorom vykonáva tieto transakcie a s ohľadom na ktorý je teda oprávnený podľa článku 168 smernice o DPH odpočítať DPH splatnú alebo zaplatenú za tento dovezený tovar, potom neexistuje žiadne riziko dvojitého zdanenia, ktoré by mohlo odôvodniť uplatňovanie odchylnej úpravy zdaňovania prirážky.
Zo záverov judikatúry vyplýva, že bez ohľadu na skutočnosť či predmetný tovar spadá alebo nespadá pod pojem „použitý tovar“ v zmysle smernice o DPH, úprava zdaňovania prirážky v každom prípade nie je uplatniteľná na dodania tovaru v prejednávanej veci, ktorý zdaniteľný obchodník sám doviezol do Únie a ktorý podliehal všeobecnej úprave DPH. Ak obchodník v tuzemsku (napr. autobazár) nadobudne dopravný prostriedok, ktorý spĺňa definíciu nového dopravného prostriedku1 , musí postupovať podľa bežného mechanizmu, t. j. uplatní daň z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu, pri splnení podmienok v zmysle § 49 - § 51 zákona o DPH má právo na odpočítanie dane a pri predaji takéhoto dopravného prostriedku bežným režimom dane zdaní sumu, ktorú požaduje od zákazníka. V prípade, že obchodník kúpi dopravný prostriedok, ktorý nespĺňa definíciu nového dopravného prostriedku, osobitná úprava podľa § 66 zákona o DPH je uplatniteľná a to aj v prípade, ak je dopravný prostriedok ďalej využívaný s cieľom použiť ho na činnosť leasingu.
Zo záverov rozsudku SD EÚ C-280/04 Jyske Finans A/S vyplýva, že za podmienok uvedených v rozsudku, sa „článok 26a A písm. e) šiestej smernice 77/388, zmenený a doplnený smernicou 94/5, (pozn.: aktuálne článok 311 smernice o DPH) sa má vykladať v tom zmysle, že podnik, ktorý v rámci obvyklého výkonu svojej činnosti opätovne predáva vozidlá, ktoré nadobudol ako ojazdené s cieľom použiť ich na činnosť leasingu, a pre ktorý opätovný predaj nie je v okamihu nadobudnutia použitého tovaru hlavným cieľom, ale iba sekundárnym, vedľajším k prenájmu, môže byť považovaný za „obchodníka podliehajúceho dani" v zmysle tohto ustanovenia“.
Z predmetného rozsudku je možné vyvodiť záver, že ak obchodník kúpi dopravný prostriedok, ktorý nespĺňa definíciu nového dopravného prostriedku, osobitná úprava podľa § 66 zákona o DPH je uplatniteľná aj v prípade, ak je dopravný prostriedok, ktorý je nadobudnutý ako ojazdený s cieľom použiť ho na činnosť leasingu, obchodníkom opätovne predaný. V prípade, ak sa tuzemský platiteľ dane, ktorý je už registrovaný v osobitnej schéme One Stop Shop v zmysle § 68b zákona o DPH v tuzemsku, prípadne je registrovaný v osobitnej schéme One Stop Shop v inom členskom štáte, rozhodne v Slovenskej republike uplatňovať osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH, nemôže ďalej pri dodaní tovarov špecifikovaných v ustanovení § 66 zákona o DPH využívať One Stop Shop úpravu a postupovať v zmysle § 14 ods. 2 zákona o DPH. Od prvého predaja tovaru spadajúceho pod osobitnú úpravu § 66 zákona o DPH aplikuje na predmetné tovary miesto dodania podľa § 13 ods. 1 zákona o DPH.
Príklad č. 1:
Platiteľ dane má záujem predávať nové mobilné telefóny, ešte nepoužité a nerozbalené z originálnych obalov v režime podľa § 66 zákona o DPH, pričom tieto telefóny vykupuje prostredníctvom internetových portálov od fyzických osôb, aj od iných podnikateľských subjektov, ktoré obchodujú s mobilnými telefónmi.
Osobitná úprava podľa článku 311 smernice o DPH a podľa § 66 zákona o DPH nemôže byť použitá pri tovare, ktorý je nový, nebol používaný, nie je určený na opätovné používanie. Pritom nie je rozhodujúce, že tento nový tovar bol už v distribučnom reťazci, bol zakúpený od inej osoby a následne opäť predaný. Takýmto výkladom by totiž musel byť za použitý tovar vyhlásený každý nový tovar, ktorý prechádza od výrobcu cez viacerých distribútorov.
Príklad č. 2:
Slovenská spoločnosť, platiteľ dane v pozícii „obchodníka“, ktorá sa zaoberá predajom vozidiel, nakúpila od banky ojazdené motorové vozidlo. Banka pri predaji tohto vozidla neuplatnila daň, nakoľko toto dodanie bolo oslobodené od dane podľa § 42 zákona o DPH.
Banka si pri nákupe tohto vozidla nemohla odpočítať daň, pretože vozidlo používala výlučne na dodávky služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH. Predajca vozidiel pri predaji tohto vozidla svojmu zákazníkovi má možnosť použiť osobitnú úpravu.
Príklad č. 3:
Obchodník z iného členského štátu predá obchodníkovi v tuzemsku použitý tovar.
Pri predaji tohto tovaru obchodník z iného členského štátu postupoval podľa osobitnej úpravy (obdobnej ako § 66 zákona o DPH, článok 311 až 325 smernice o DPH) a neuviedol na faktúre daň. V takomto prípade tuzemský obchodník s použitým tovarom má možnosť použiť pri predaji tohto tovaru zákazníkovi osobitnú úpravu podľa ustanovenia § 66 zákona o DPH. Podľa § 66 ods. 16 zákona o DPH v nadväznosti na § 74 ods. 1 písm. n) zákona o DPH musí byť na faktúre uvedená slovná informácia odkazujúca na použitie osobitnej úpravy.
Príklad č. 4:
Obchodník s umeleckými predmetmi nakúpil v treťom štáte starožitnosti a zbierku poštových známok.
Nakoľko v tomto prípade nejde o dovoz tovaru, obchodník zaplatí daň pri dovoze tovaru colnému orgánu. Podľa ustanovenia § 66 ods. 5 zákona o DPH obchodník má možnosť pri predaji dovezeného tovaru tohto druhu rozhodnúť sa pre postup podľa osobitnej úpravy. Ak sa obchodník rozhodne využiť osobitnú úpravu uplatňovania dane, v takom prípade neodpočíta daň zaplatenú pri dovoze umeleckého diela a pri jeho predaji uplatní daň z rozdielu medzi predajnou cenou tovaru a kúpnou cenou tovaru. Kúpna cena je v tomto prípade vrátane dane, cla a poplatkov, ktoré zaplatil obchodník pri dovoze umeleckého diela. Obchodník je povinný uplatňovať osobitnú úpravu najmenej dva kalendárne roky. Ak by sa obchodník rozhodol použiť bežný režim pri dovoze tovaru – starožitností a zberateľských predmetov, má právo na odpočítanie dane zaplatenej colnému orgánu pri dovoze a pri predaji tovaru je základom dane všetko, čo predstavuje protihodnotu prijatú od zákazníka zníženú o daň.
Viac tu.