Súčasťou každej ekonomiky je používanie rôznych foriem platobných nástrojov. Okrem hotovostných a bezhotovostných platieb sa používajú aj iné netradičné formy vyrovnania záväzku. Zmenka je jednou z týchto foriem. V príspevku sa budeme zaoberať zmenkami, ich evidovaním a účtovaním v podnikateľských subjektoch účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.
Zmenka je cenný papier v listinnej presne spísanej forme, z ktorej vyplýva na jednej strane bezpodmienečný písomný záväzok dlžníka zaplatiť sumu uvedenú na zmenke a na druhej strane nepochybné právo majiteľa zmenky požadovať v stanovenom termíne túto úhradu. Ide o bezpodmienečný záväzok. Zaplatenie zmenky nesmie byť viazané na žiadne podmienky, inak je neplatná.
Plnenie zo zmenky je podmienené existenciou zmenky ako listiny. Ak majiteľ zmenky túto stratí, alebo mu je odcudzená nemôže si uplatniť nárok z nej vyplývajúci. Riešením je možnosť vyhlásiť zmenku za umorenú, umorením zmenky zostanú zmenkové záväzky a práva zachované.
Ďalšou zvláštnosťou zmenky je skutočnosť, že sa neviaže k bežnému účtu ako šeky alebo platobné karty. Môže byť vystavená na ľubovoľnom papieri, nemusí to byť úradný formulár zmenky. Podmienkou jej platnosti je, že musí obsahovať všetky podstatné náležitosti, preto je dôležité poznanie právnych predpisov upravujúce používanie zmeniek.
Druhy zmeniek
V praxi sa stretávame s rôznymi druhmi zmeniek, ktoré členíme:
- Z hľadiska, akým spôsobom záväzok vznikol:
- Obchodné zmenky sú cenné papiere, ktoré zhmotňujú dlh, ktorý vznikol v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch na základe dodávky tovaru alebo služieb.
- Finančné zmenky sú cenné papiere, ktoré sa používajú pri vyrovnávaní finančných záväzkov.
- Z hľadiska, kto vyrovnáva záväzok zo zmenky:
- Vlastné zmenky sú zmenky, pri ktorých záväzok vyplývajúci zo zmenky uhradí vystaviteľ zmenky (dlžník). Vlastná zmenka znamená prísľub zaplatiť vyjadrený jej vystaviteľom. Pri tejto zmenke sa stretávame s dvoma osobami:
- Vystaviteľ zmenky – trasant – osoba, ktorá zmenku vystavila.
- Veriteľ – remitent, osoba v prospech ktorej (na rad ktorej) má byť zaplatené, je vždy prvým majiteľom zmenky.
- Cudzie zmenky sú zmenky, ktoré obsahujú namiesto prísľubu dlžníka jeho príkaz tretej osobe alebo banke aby zaplatila. Pri tejto zmenke sú zúčastnené tri osoby:
- Vystaviteľ zmenky – trasant – dlžník.
- Veriteľ – remitent, ten ktorému má byť zaplatené.
- Zmenečník (zmenečný dlžník) – trasát, ten ktorý má zmenku zaplatiť.
- Vlastné zmenky sú zmenky, pri ktorých záväzok vyplývajúci zo zmenky uhradí vystaviteľ zmenky (dlžník). Vlastná zmenka znamená prísľub zaplatiť vyjadrený jej vystaviteľom. Pri tejto zmenke sa stretávame s dvoma osobami:
- Z hľadiska doby splatnosti:
- Krátkodobé zmenky sú splatné do jedného roka od dátumu vystavenia.
- Dlhodobé zmenky majú splatnosť viac ako rok po dátume vystavenia.
- Z hľadiska spôsobu stanovenia dátumu splatnosti:
- Vistazmenky, splatné na videnie.
- Termínované vistazmenky, sú splatné do určitej doby po predložení.
- Denné (fixné) zmenky, splatnosť je stanovená určitým dňom po ich vystavení.
- Datozmenky, splatnosť je stanovená presným dátumom.
Náležitosti zmenky
Základnou právnou normou upravujúcou zmenky a zmenkové vzťahy je zákon č. 191/1950 Zb. Zákon zmenkový a šekový v z. n. p. (ďalej len „zákon zmenkový a šekový“) Podľa tohto zákona medzi podstatné náležitosti zmenky patrí:
- označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je zmenka spísaná,
- bezpodmienečný príkaz zaplatiť určitú peňažnú sumu pri cudzej zmenke, alebo bezpodmienečný záväzok zaplatiť určitú peňažnú sumu pri vlastnej zmenke.
Pri peňažnej sume je potrebné uviesť o akú menu ide. Zmenkovú sumu je potrebné uviesť číselne aj slovne. Ak sú sumy rozdielne platí suma slovná. Ak je suma uvedená slovne aj číselne viackrát platí suma najnižšia:
- Meno toho, kto má platiť.
- Údaj splatnosti, ak zmenka neobsahuje údaj splatnosti platí, že je splatná na videnie.
- Určenie miesta, kde má byť platené. Musí byť uvedené tak, aby išlo o miesto určité, to je plná adresa. Ide o tzv. domicilovú zmenku. Ak miesto platenia nie je uvedené, potom je zmenka splatná v mieste bydliska zmenečníka – toho, kto má platiť.
- Komu alebo na rad koho sa má platiť.
- Dátum a miesto vystavenia zmenky. Ak miesto vystavenia nie je uvedené platí, že bola vystavená v mieste vystaviteľa.
- Podpis vystaviteľa zmenky. Musí byť umiestnený pod textom.
Zmenka môže obsahovať aj úročenie zmenkovej sumy. Úročenie sa vykonáva uvedením úrokovej miery na zmenke. Úročenie zmenkovej sumy je možné len u vistazmenky a termínovanej vistazmenky, pri ktorých nie je známe, kedy bude zmenka zaplatená. Pri denných zmenkách a datozmenkách sa úrok zahŕňa do zmenkovej sumy.