Zvažovanie dobrovoľnej registrácie pre DPH, ak nevzniká povinnosť registrácie zo zákona, sa týka predovšetkým novovzniknutých podnikateľov, hlavne z radov fyzických osôb. Rozhodnutie v súvislosti s registráciou závisí od toho, aké riziká alebo výhody pre podnikanie z registrácie plynú. Na jednej strane sa totiž postavenie platiteľa dane z pridanej hodnoty môže javiť ako výhodné pre možnosť odpočtu dane, ktorého výška je „zaujímavá“ hlavne pri vyšších investíciách, na druhej strane je potrebné si prepočítať a zvážiť finančné a iné dopady na podnikanie. V niektorých prípadoch samotný predmet podnikania predurčuje vhodnosť/potrebu registrácie pre túto daň.
V prvej časti tohto príspevku poukazujeme na to, že stať sa platiteľom dane z pridanej hodnoty má svoje výhody, ale v niektorých prípadoch môže mať aj nevýhody. V druhej časti príspevku poukazujeme na práva, ale predovšetkým povinnosti, ktoré vzniknú v súvislosti s rozhodnutím podnikateľa podať žiadosť o dobrovoľnú registráciu pre daň z pridanej hodnoty.
Rozhodovanie sa o dobrovoľnej registrácii
Skôr, ako podnikateľ začne proces registrácie pre daň z pridanej hodnoty, mal by zvážiť výhody a nevýhody, ktoré mu z toho vyplývajú, a je nevyhnutné, aby poznal podstatu DPH, význam základných pojmov v súvislosti s touto daňou, aké typy registrácie sú možné a kedy vzniká povinnosť zákonnej registrácie.
Charakteristika dane z pridanej hodnoty
Daň z pridanej hodnoty je vyberaná na každom stupni od výroby až po spotrebu, nezaťažuje výrobcov a obchodníkov, ktorí sú platiteľmi tejto dane, ale až konečných spotrebiteľov. Do štátneho rozpočtu ju odvádzajú podnikateľské subjekty, ktoré sú registrované ako platitelia DPH. Vzťah k štátnemu rozpočtu za zdaňovacie obdobie zistí platiteľ porovnaním svojich zdaniteľných výstupov so vstupmi, výsledkom je vlastná daňová povinnosť, alebo nadmerný odpočet.
Druhy registrácií pre daň z pridanej hodnoty
Registrácia pre DPH v SR podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) sa môže týkať tuzemských aj zahraničných osôb. Typy registrácií a podmienky, za akých môže k registrácii dôjsť, upravujú ustanovenia § 4, § 4a, § 4b, § 5, § 6, § 7 a § 7a citovaného zákona.
Nie každá registrácia pre DPH má za následok, že registrovaná osoba sa stane zároveň aj platiteľom DPH. Postavenie platiteľa DPH prináša so sebou „výhodu“ práva na odpočítanie dane, a tým na zníženie vlastnej daňovej povinnosti.
Tuzemské zdaniteľné osoby, ktoré sa registrujú pre DPH, nadobudnú postavenie platiteľa, ak sú registrované podľa § 4 zákona o DPH.
Tuzemské osoby, ktoré sú registrované podľa § 7 (z titulu nadobúdania tovarov z iných členských štátov EÚ), alebo podľa § 7a (z titulu prijatia alebo dodania cezhraničných služieb z alebo do členských štátov) zákona o DPH, nemajú postavenie platiteľa DPH. Tieto registrované osoby majú povinnosť v určitých prípadoch priznať a odviesť DPH do štátneho rozpočtu SR, ale nemajú právo na jej odpočítanie.
V niektorých prípadoch môže byť preto pre zdaniteľnú osobu výhodnejšie, aby sa namiesto povinnej registrácie podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH rozhodla pre dobrovoľnú registráciu podľa § 4 cit. zákona. Rozhodovanie o type registrácie je individuálne a záleží na konkrétnej činnosti, ktorú zdaniteľná osoba vykonáva.
Základné pojmy v súvislosti s registráciou pre DPH
V ďalšej časti príspevku sa budeme zaoberať len registráciou podľa § 4 zákona o DPH, analyzovaním výhod a nevýhod v prípade dobrovoľnej registrácie.
V súvislosti s otázkou registrácie, resp. neregistrácie pre DPH je dôležité poznať podstatu pojmov: zdaniteľná osoba, ekonomická činnosť a obrat.
-
Zdaniteľná osoba a ekonomická činnosť
Zdaniteľná osoba (§ 3 zákona o DPH) je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia, ale môžu nimi byť aj osoby, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účely podnikania, ak vykonávajú ekonomickú činnosť, z ktorej dosahujú príjmy. Za zdaniteľnú osobu sa podľa zákona o DPH považuje tiež Správa štátnych hmotných rezerv SR v rozsahu nákupu a predaja štátnych hmotných rezerv.
Osobitným prípadom získania štatútu zdaniteľnej osoby je príležitostný predaj nového dopravného prostriedku akoukoľvek osobou, t. j. aj nepodnikateľom, do iného členského štátu. Takáto osoba, ktorá neuskutočňuje inú ekonomickú činnosť pre účely DPH, sa považuje za zdaniteľnú osobu len z titulu uvedeného predaja. To jej umožňuje uplatniť si právo na odpočítanie dane.
Ekonomická činnosť