1. Firma kúpi auto. Následne firma deklaruje vo vnútornej smernici nasledovné: auto používa na podnikanie, § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) aplikuje len na účely zníženia administratívnej náročnosti a že je zakázané používať motorové vozidlo na súkromné účely.
Podľa nás v tomto prípade § 19 ods. 2 písm. l) bod 3 anuloval § 19 ods. 2 písm. t) cit. zákona. Z hľadiska zákona o dani z príjmov okrem PHL (80 %) všetko by sme dali v 100 %-nej výške do daňových nákladov. Z hľadiska zákona o DPH okrem PHL (80 %) zo všetkého by sme žiadali naspäť nadmerný odpočet v plnej výške. Má daňový úrad právo žiadať knihu jázd? Môže byť tento postup aplikovateľný?
2. Firma kúpi auto. Následne sa rozhodne, že odpočíta DPH len vo výške 80 % z ceny auta. Týmto deklaruje, že auto používa na súkromné účely vo výške 20 % [§ 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov]. Zamestnancovi (konateľ, spoločník, zamestnanec) vzniká nepeňažný príjem na úrovni zákona o dani z príjmov, ktorý by mal zdaniť.
Z hľadiska zákona o dani z príjmov vrátane PHL (80 %) všetko by sme dali v 80 %-nej výške do daňových nákladov. Z hľadiska zákona o DPH vrátane PHL (80 %) zo všetkého by sme žiadali naspäť nadmerný odpočet v 80 %-nej výške. V prípade PHL nevzniká potreba dvakrát odpočítať 80 %? Má daňový úrad právo žiadať knihu jázd a právo skúmať nepeňažný príjem na úrovni zákona o dani z príjmov? Môže byť tento postup aplikovateľný?
Ad 1)
Pokiaľ daňovník používa automobil iba na účely podnikania, môže uplatniť postup uvedený v otázke, a to v zmysle