Sledovanie pohybu tovarov v rámci EÚ prostredníctvom výkazov

Vydáno: 28 minút čítania

Určeniu miesta dodania a miesta nadobudnutia tovaru sme sa venovali v predchádzajúcich číslach časopisu. V tomto čísle sa venujeme výkazom, prostredníctvom ktorých je pohyb tovaru v rámci EÚ sledovaný.

Systém vnútorného trhu EÚ, ktorý je pri cezhraničných dodávkach tovaru a služieb medzi osobami registrovanými pre DPH založený na princípe „samozdanenia“, t. j. priznania DPH odberateľom v štáte určenia, si vyžaduje adekvátny kontrolný systém.

V rámci systému výmeny informácií medzi členskými štátmi je kontrola samozdanenia vykonávaná prostredníctvom súhrnných výkazov. Sledovanie pohybu tovaru medzi členskými štátmi na účely štatistické zabezpečujú výkazy systému INTRASTAT.

Nariadenie Rady č. 1798/2003/EEC o administratívnej spolupráci v oblasti DPH

Nariadenie Rady č. 1798/2003/EEC stanovuje podmienky, za ktorých majú správne orgány v členských štátoch zodpovedné za uplatňovanie zákonov o DPH na dodávky tovarov a služieb, nadobúdanie tovarov vo vnútri spoločenstva a dovoz tovarov spolupracovať navzájom medzi sebou a s Komisiou EÚ, aby zabezpečili dodržiavanie uvedených zákonov.

Na tento účel nariadenie stanovuje pravidlá a postupy, ktoré umožnia príslušným orgánom členských štátov, aby spolupracovali a navzájom si vymieňali akékoľvek informácie, ktoré im môžu pomôcť pri uskutočňovaní správneho stanovenia DPH.

Výmena informácií medzi členskými štátmi

Súhrnné výkazy sú automaticky odoslané do systému VIES (informačný systém pre výmenu informácií týkajúcich sa dane z pridanej hodnoty v rámci členských štátov EÚ), kde sú predmetom ďalšieho spracovania. Extrakciou údajov zo súhrnných výkazov sa v systéme VIES vytvorí databáza všetkých podaných súhrnných výkazov platiteľmi dane a zdaniteľnými osobami.

V systéme VIES sa zo súhrn­ných výkazov spracujú zostavy, ktoré obsahujú sumu všetkých dodaní realizovaných zo SR na konkrétneho odberateľa v inom členskom štáte EÚ za príslušné obdobie. Tieto súbory sa následne po spracovaní odošlú ostatným členským štátom. Spracovanie, ako aj samotné odoslanie je zabezpečované prostredníctvom systému VIES automatizovane.

Rovnakým spôsobom aj SR prijíma takéto súbory z iných členských štátov EÚ, ktoré sú predmetom porovnania s podanými daňovými priznaniami u konkrétnych platiteľov. Tento princíp je základom kontroly zdanenia obchodov v rámci jednotného trhu EÚ.

Povinnosť podania súhrnného výkazu pri dodaní tovaru

Platiteľ dane je podľa § 80 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) povinný podať súhrnný výkaz, ak:

  • dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH zo SR do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo
  • premiestnil tovar, ktorý je v jeho vlastníctve a ktorý je oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH, zo SR do iného členského štátu na účely jeho podnikania v tomto členskom štáte, alebo
  • sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45 zákona o DPH.

Obdobie, za ktoré sa súhrnný výkaz podáva

Základným obdobím, za ktoré sa súhrnný výkaz podáva, je podľa § 80 ods. 1 zákona o DPH kalendárny mesiac. Výnimka z uvedeného vyplýva z ustanovenia § 80 ods. 2 uvedeného zákona, podľa ktorého má platiteľ (zdaniteľná osoba) možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok v prípade, ak:

  • hodnota tovarov dodaných zo SR do iného členského štátu podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH vrátane premiestnenia tovaru podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH a tovaru dodaného v rámci trojstranného obchodu druhému odberateľovi nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku 50 000 eur,
  • a súčasne v žiadnom z predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokov nepresiahne hodnotu 50 000 eur.