Európsky dvor audítorov vydal Osobitnú správu zaoberajúcu sa bojom proti podvodom v oblasti DPH vnútri Spoločenstva, ako aj navrhovanými opatreniami v tejto oblasti. V tomto vydaní prinášame prehľad najzaujímavejších informácií obsiahnutých v tejto správe.
Cieľ auditu
Cieľom auditu bolo odpovedať na otázku, či EÚ bojuje proti podvodom v oblasti DPH vnútri Spoločenstva účinne, konkrétne, či:
- komisia účinne používa nástroje na boj proti podvodom, ktoré má k dispozícii, a či sú tieto nástroje dostatočné, t. j., či:
- spoľahlivo odhadla objem podvodov a stanovila vhodné ukazovatele výkonnosti tak, aby bolo možné posúdiť závažnosť problému a účinnosť regulačných a kontrolných opatrení prijatých s cieľom im predísť,
- zaviedla účinné mechanizmy administratívnej spolupráce medzi členskými štátmi tak, aby sa daňové úrady mohli deliť o informácie z oblasti DPH,
- prispela k zavedeniu primeraného regulačného rámca predkladaním relevantných legislatívnych návrhov, ktoré by mohli viesť k zníženiu množstva podvodov v oblasti DPH v členských štátoch,
- členské štáty účinne spolupracujú v boji proti podvodom, t. j. či boli zriadené vhodné mechanizmy zabezpečujúce účinnú komunikáciu dôležitých informácií a administratívnu spoluprácu medzi orgánmi rôznych členských štátov a vnútri členských štátov.
Ako unikajú platby DPH z transakcií vnútri Spoločenstva
Systém intrakomunitárnych dodaní sa často zneužíva v rámci tzv. podvodov vnútri Spoločenstva založených na chýbajúcom obchodníkovi.
V rámci tejto schémy dodávateľ zriadi v členskom štáte 1 tzv. účelovú spoločnosť, ktorá dodá tovar (oslobodený od DPH) druhej spoločnosti zriadenej v členskom štáte 2, tzv. chýbajúcemu obchodníkovi. Tento obchodník využije výhodu plynúcu z oslobodenia intrakomunitárneho dodania tovaru od DPH a ďalej tento tovar predá na domácom trhu členského štátu 2 za veľmi konkurenčné ceny vďaka tomu, že DPH uplatnenú na výstupe daňovému úradu neodvedie. Následne sa tento subjekt stratí bez stopy, čím sa znemožní vybratie DPH v členskom štáte spotreby.
V rámci iného variantu tejto schémy zákazník chýbajúceho obchodníka (sprostredkovateľ) predá alebo fiktívne predá tovar do zahraničia, niekedy späť účelovej spoločnosti, a požiada daňový úrad o vrátenie DPH, ktorú zaplatil chýbajúcemu obchodníkovi.
Tá istá transakcia sa môže pravidelne opakovať, preto sa nazýva „kolotočový podvod“.
V niektorých prípadoch tovar vôbec nemusí opustiť členský štát 1, prípadne existuje len na papieri. Podvod sa môže ešte viac skomplikovať, ak chýbajúci obchodník predá tovar schránkovým obchodníkom, z ktorých niektorí môžu byť aj poctiví, s cieľom skomplikovať daňovým úradom odhalenie podvodného konania.
Pokiaľ je do toku tovaru zapojená aj tretia krajina, môže byť využitý aj colný režim 42 (t. j. oslobodenie dovozu od DPH v prípade následnej prepravy alebo odoslania tovaru do iného členského štátu), aby sa sťažilo vypátranie celej transakcie.