Smernica k analýze pracovných miest

Vydané: 37 minút čítania

S cieľom poskytovať dokonalý prehľad o druhoch práce vykonávaných v spoločnosti, o vonkajších faktoroch ovplyvňujúcich prácu a zamestnancov, o každom pracovnom mieste spoločnosť vydáva Smernicu o analýze pracovných miest. Tento vykonávací predpis je súčasťou systému riadenia ľudských zdrojov spoločnosti ABC, s. r. o. Žilina.

ABC, spol. s r. o., Žilina

 

Smernica č. 23/200x – Analýza pracovného miesta

 
Vypracoval: Ing. Pavol Tmavý – vedúci Odboru organizácie a riadenia (autor a správca predpisu)
Dňa: 18. 1. 2004
Podpis:
                                                                   Schválil: Ing. Peter Kužel – riaditeľ Úseku riadenia ľudských zdrojov
                                                                   Dňa: 20. 1. 2004
                                                                   Podpis:
Číslo výtlačku:
Dátum vydania:

 

A. Úvodné ustanovenia

1. Účel a dôvod vydania predpisu
  • S cieľom poskytovať dokonalý prehľad o druhoch práce vykonávaných v spoločnosti, o vonkajších faktoroch ovplyvňujúcich prácu a zamestnancov, o každom pracovnom mieste spoločnosť vydáva Smernicu o analýze pracovných miest. Tento vykonávací predpis je súčasťou systému riadenia ľudských zdrojov spoločnosti ABC, s. r. o. Žilina.
2. Všeobecné ustanovenia
  • Informácie o jednotlivých prácach a predpokladoch na ich vykonávanie sa musia zhromaždiť na základe komplexnej analýzy práce, ktorá vytvára základňu na diagnózu práce a následne aj personálne rozhodovanie. Z uvedeného vyplýva, že analýza práce je pevnou súčasťou a východiskom riadenia ľudských zdrojov.
  • Analýza pracovných miest (job analysis) predstavuje proces zisťovania, zaznamenávania, uchovávania a analyzovania všetkých potrebných informácií o pracovných miestach. Ide teda v prvom rade o akúsi inventúru úloh, zodpovedností a podmienok spojených s pracovným miestom a väzieb pracovného miesta na iné pracovné miesta. Z toho sa následne odvodzujú požiadavky, ktoré sa kladú na zamestnanca na konkrétnom pracovnom mieste. Neoddeliteľnou súčasťou tejto smernice je špecifikácia všeobecných a odborných požiadaviek na zamestnanca daného pracovného miesta (Príloha č. 1). Za aktualizáciu špecifikácie zodpovedá vedúci Odboru organizácie a riadenia.
  • Tieto informácie poskytujú dokonalý prehľad o druhoch práce vykonávaných v spoločnosti a sú výborným podkladom pri navrhovaní nových pracovných funkcií, pri výbere nových zamestnancov, pri plánovaní vzdelávania a kvalifikačného rozvoja zamestnancov, pri konštrukcii kritérií hodnotenia, pri voľbe vhodného systému odmeňovania a motivovania zamestnancov a pri ostatných činnostiach riadenia zamestnancov spoločnosti.
  • Ďalším prínosom analýzy pracovných miest je hodnotenie vplyvu prostredia na jednotlivé druhy práce, zistenie pracovných prvkov, ktoré prispievajú alebo bránia zlepšeniu kvality pracovného prostredia, naplánovanie potrebného počtu zamestnancov do budúcnosti, umiestnenie zamestnanca na také funkčné zaradenie, kde môže efektívne uplatniť svoje skúsenosti.
3. Definícia pojmov používaných v súvislosti s analýzou pracovného miesta
  • Pracovná úloha – časť práce skladajúca sa z jednej alebo viacerých operácií, ktorá má svoj konečný výsledok alebo cieľ.
  • Rozsah povinností pracovného miesta – tvoria ho spolu súvisiace úlohy priradené určitému pracovnému miestu.
  • Zodpovednosť pracovného miesta – väzby na iné pracovné miesta v hierarchickej línii definujúce, za čo alebo za koho je držiteľ pracovného miesta zodpovedný a komu.
  • Práca – predstavuje určité množstvo úloh navzájom dostatočne podobných, za účelom spojenia a priradenia jednému pracovníkovi alebo skupine pracovníkov.
  • Obsah práce – je určený množstvom a typom úloh danej práce, ich zložením a prepojením.
  • Rozširovanie obsahu práce – horizontálne zoskupovanie pracovných úloh, ktoré umožňuje, aby pracovník plnil viac úloh podobnej povahy.
  • Autonómia práce – predstavuje možnosti pracovníka samostatne rozhodovať o plánovaní a organizovaní práce, možnosť pracovať vlastným tempom, pohybovať sa po pracovisku a komunikovať podľa vlastného želania.
  • Obohacovanie práce – vertikálne zoskupovanie pracovných úloh. Práca sa rozširuje a zvyšuje sa miera jej autonómie (napr. pridanie zodpovednosti). Pracovník vykonáva úlohy rôznych zamestnaní a dokonca aj platových tried. Práca sa stáva komplexnejšou a zvyšuje sa v nej význam prvkov kontroly a rozhodovania..
  • Pracovné miesto – predstavuje zaradenie jedinca do organizačnej štruktúry a zároveň mu priraďuje určitý okruh úloh a zodpovednosti vychádzajúci z požiadaviek pracovného miesta..
  • Zamestnanie – skupina pracovných miest identických z hľadiska svojich hlavných alebo rozhodujúcich úloh a zodpovedností natoľko príbuzných, že to umožňuje používať jednotný popis a špecifikáciu pracovných miest vytvorených na základe analýzy jediného pracovného miesta z celej skupiny.
 

B. Osobitné ustanovenia

1. Popis a špecifikácia pracovného miesta
  • Analýza pracovného miesta predstavuje akúsi inventúru práce, zodpovednosti a podmienok spojených s pracovným miestom a väzieb pracovného miesta na iné pracovné miesta. Toto sa stáva východiskom určenia požiadaviek, ktoré kladie pracovné miesto na pracovníka.
  • Analýza pracovného miesta musí zobrazovať prácu tak, ako skutočne vyzerala v okamihu zisťovania, nie tak, ako by mala vyzerať, alebo ako vyzerala v minulosti,
  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu